250 mL of O2 were obtained by the decomposition of the KCLO3in a 1.20g mixture o
ID: 675564 • Letter: 2
Question
250 mL of O2 were obtained by the decomposition of the KCLO3in a 1.20g mixture of KCl and KClO3: 2KClO3 yeilds 2KCl+3O2 What is the precentage by weight of KClO3 in themixture? 250 mL of O2 were obtained by the decomposition of the KCLO3in a 1.20g mixture of KCl and KClO3: 2KClO3 yeilds 2KCl+3O2 What is the precentage by weight of KClO3 in themixture? What is the precentage by weight of KClO3 in themixture?Explanation / Answer
2 KClO3 -> 2KCl + 3O2 pV = nRT 101.3 x 0.25 = n x 8.315 x 273 n(O2) = 0.011156mol n(KClO3) = 2/3 x n(O2) = 0.007438mol n(KClO3) = m/M m(KClO3) = nM = 0.007438 x 122.55 = 0.91153g Percentage weight = 0.91153/1.2 x 100 = 75.96% Hope this helps!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.