How many moles of KF can be produced when 8.00 mol K react with6.00 mol F 2 ? (I
ID: 677058 • Letter: H
Question
How many moles of KF can be produced when 8.00 mol K react with6.00 mol F2? (I got that right) 8 molKFHow many moles of each reactantare left over? Note that at least one must disappear. (I got that right) 0 mol K remain
>>>how many mol of F2remain?
(I got that right) 8 molKF
How many moles of each reactantare left over? Note that at least one must disappear. (I got that right) 0 mol K remain
>>>how many mol of F2remain?
Explanation / Answer
2K + F2 -> 2KF Stoichiometry ratio = n(K)/n(F2) = 2/1 = 2 Actual ratio = 8/6 = 1.33 Actual ratioRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.