Problem: A combination of 0.010 mol of plumbous ions and 0.0010 molof iodide ion
ID: 678205 • Letter: P
Question
Problem: A combination of 0.010 mol of plumbous ions and 0.0010 molof iodide ions in 1.0 L of solution forms a/an _____because____.A. unsaturated solution Q>K
B. unsaturated solution Q< K
C. precipitate Q<K
D. precipitate Q>K
My teacher gave us a worksheet to complete for homework,and we willbe going over it in class. He likes to call on people for answersand I don't want to look stupid if I don't know the answer. I gotlost when I was trying to look in the appendix to see what the Kspwas. I don't understand it because I have no idea what plumbous is,or if it is even irrelevent to the problem. Thanks so much!
Explanation / Answer
Plumbous ion stands for Pb 2+ We know PbI 2 <------> Pb2+ + 2 I- Ksp for PbI2 = 8.5 * 10-9 Volume = 1 L So [ Pb2+] = 0.01 / 1 L =0.01 M [ I-] = 0.001 / 1L = 0.001L Q = [ Pb2+] [ I-] 2 = [ 0.01] [ 0.001] 2 = 0.00000001 = 1 * 10-8 Since Q > ksp, a precipitate occurs. So answer is D Since Q > ksp, a precipitate occurs. So answer is DRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.