How many grams ofethylene glycol, C2H4(OH)2, must be dissolved in 2000.0grams of
ID: 678291 • Letter: H
Question
How many grams ofethylene glycol, C2H4(OH)2, must be dissolved in 2000.0grams of water to lower the preezing point to -29.75 deg C? If thedensity of ethylene glycol is 1.12 g/mL, how many milliliters ofethylene glycol are required? I need to verify the work...please help How many grams ofethylene glycol, C2H4(OH)2, must be dissolved in 2000.0grams of water to lower the preezing point to -29.75 deg C? If thedensity of ethylene glycol is 1.12 g/mL, how many milliliters ofethylene glycol are required? I need to verify the work...please help I need to verify the work...please helpExplanation / Answer
Since freezing point of water = 0 C, Freezing point depression, Tf = 29.75 C Kf for water = 1.86 C/m So molality of ethylene glycol = Tf / Kf =29.75 C / 1.86 C/m = ˜ 16 m Molality = Mass of solute * 1000 g / ( Molar mass * Mass ofsolvent ) 16 m = Mass * 1000 / (62.06 g/mol * 2000 g) So mass of ethylene glycol = 1985.92 g Density = 1.12 g/mL So Volume of ethylene glycol = Mass / density =1985.92 g/ 1.12 g/mL =1773.14 mLRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.