Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Hi: A mixture contains 2.54 g cucalptol, 1.76 g menthol,3.21 g methyl salicylate

ID: 678346 • Letter: H

Question

Hi: A mixture contains 2.54 g cucalptol, 1.76 g menthol,3.21 g methyl salicylate, and 1.95 g thymol in 205.28 gwater. What is the percentage composition by mass for eachcomponent in the mixture? There are five components in themixture. Nettie's answer? Part x 100/whole Eucalptol = 2.54g x 100 = 1.18%                      214.74 Menthol = 1.76g x 100 = .82%                    214.74                                Does this look right? Thanks, Nettie Hi: A mixture contains 2.54 g cucalptol, 1.76 g menthol,3.21 g methyl salicylate, and 1.95 g thymol in 205.28 gwater. What is the percentage composition by mass for eachcomponent in the mixture? There are five components in themixture. Nettie's answer? Part x 100/whole Eucalptol = 2.54g x 100 = 1.18%                      214.74 Menthol = 1.76g x 100 = .82%                    214.74                                Does this look right? Thanks, Nettie                    214.74                                Does this look right? Thanks, Nettie

Explanation / Answer

To calculate the mass percentage of the each compound inthe gives mixture,wecan determine the total mass of thecompound. Total mass of thesolution                 =   2.54g + 1.76g + 3.21g + 1.95g +205.28g                                                          =  214.74g Thus the mass percentage of the Cucalptol =(2.54g/214.74g)*100                                                                    =1.18% mass percentage ofmenthol                      = (1.76g/214.74g)*100                                                                   = 0.81% mass percentage of the methylsalicylate      = 3.21g/214.74g)*100                                                                   = 1.49% mass percentage ofthymol                         = 1.95g/214.74g)*100                                                                   = 0.9% mass percentage ofwater                          = 205.28g/214.74g)*100                                                                  = 95.6%
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote