The equilibrium constant Kc for the reaction of H2 with I2 is57.0 at 700 K : H2
ID: 680409 • Letter: T
Question
The equilibrium constant Kc for the reaction of H2 with I2 is57.0 at 700 K : H2 (g) + I2 (g) 2HI(g) KC = 57.0 at700 K If 1.00 mol of H2 is allowed to react with 1.00 mol of I2 in a10.0 L reaction vessel at 700 K, what are the concentrationsof H2, I2, and HI at equilibrium? b)What is the composition of the equilibrium mixture inmoles? The equilibrium constant Kc for the reaction of H2 with I2 is57.0 at 700 K : H2 (g) + I2 (g) 2HI(g) KC = 57.0 at700 K If 1.00 mol of H2 is allowed to react with 1.00 mol of I2 in a10.0 L reaction vessel at 700 K, what are the concentrationsof H2, I2, and HI at equilibrium? b)What is the composition of the equilibrium mixture inmoles?Explanation / Answer
We Know that : The given Reaction is : H2 (g) + I2 (g) 2HI (g) intial : 1.0 1.0 0 change : - x -x + 2 x equilibrium : 1.0 - x / 10 1.0 - x/ 10 2 x / 10 Kc = ( 2 x / 10 )2 / ( 1.0 - x / 10 ) x ( 1.0 - x / 10 ) 57 = ( 2 x / 10 )2 / ( 1.0 - x / 10 ) x ( 1.0 - x / 10 ) Solving the above equation for X we get : X = 0.790 M The Equilibrium concentration of H2 = 0.021 M The Equilibrium concentration of I2 = 0.021M The Equilibrium Concentration of HI = 0.158M The Equilibrium moles of H2 = 0.21 moles The Equilibriummoles of I2 = 0.21 moles THeEquilibrium moles of HI = 1.58 molesRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.