Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

calculate the ph of a buffer solution prepared by dissloving 5.00 gof acetic aci

ID: 682730 • Letter: C

Question

calculate the ph of a buffer solution prepared by dissloving 5.00 gof acetic acid and 5.00 g of sodium acetate in sufficient water toyield a final volume of 1000.0 ml
calculate the ph of the buffer prepared above if .01 mols of NaOHis added to this buffer. assume no change in finalvolume calculate the ph of the buffer prepared above if .01 mols of NaOHis added to this buffer. assume no change in finalvolume calculate the ph of a buffer solution prepared by dissloving 5.00 gof acetic acid and 5.00 g of sodium acetate in sufficient water toyield a final volume of 1000.0 ml

Explanation / Answer

Number of moles of acetic acid = 5.00 g / 60.052 g/ mol                                                  =0.0832 moles Number of moles of sodium acetate = 5 .0 g / 82.03 g /mol                                                       = 0.06 moles                                                pKa = 4.74 ( for acetic acid)                                            pH   = 4.74 + log ( 0.06/0.0832)                                                        =  4.59 When a strong base like NaOH is added to the acidic buffernumber of moles of salt increases and number of moles of aciddecreases. Number of moles of acetic acid  = 0.0832 moles- 0.01 moles                                                  = 0.0732 moles   Number of moles of sodium acetate = 0.06moles +0.01 moles                                                          =0.07 moles                                                   pH = 4.74 + log ( 0.07 / 0.0732 )                                                           = 4.72
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote