What is the mass of NaClO 2 required to create abuffer solution of pH = 2.5 from
ID: 684304 • Letter: W
Question
What is the mass of NaClO2 required to create abuffer solution of pH = 2.5 from a 500 ml of HClO2(aq)(0.01 M)? Assume negligible change in the original concentration ofHClO2 due to the presence of addedClO2 anions. These are the answers to choose from. A. 2.95 B. 1.85 C. 1.45 D. 2.00 What is the mass of NaClO2 required to create abuffer solution of pH = 2.5 from a 500 ml of HClO2(aq)(0.01 M)? Assume negligible change in the original concentration ofHClO2 due to the presence of addedClO2 anions. These are the answers to choose from. A. 2.95 B. 1.85 C. 1.45 D. 2.00 A. 2.95 B. 1.85 C. 1.45 D. 2.00Explanation / Answer
pH of the buffer solution formed by the HClO2 and NaClO2 is pH = pKa + log[NaClO2] / [HClO2] Number of moles of HClO2 = 0.01M * 0.5 L = 0.005 mol let the number of moles of NaClO2 = x 2.5 = -log Ka + log x / 0.005 mol = - log ( 1.1 * 10-2 ) + log x/ 0.005 mol Number of moles of NaClO2 = 0.0173 mol mass of NaClO2 added = 0.0173mol * 90.44 g/mol = 1.572 gRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.