Find the limiting reagent and calculate the theoretical andpercent yeild for the
ID: 684817 • Letter: F
Question
Find the limiting reagent and calculate the theoretical andpercent yeild for the product of the following reaction. HC2H3O2 + C5H12O yeilds C7H14O2 + H2O Vol. 40mL 30mL 5mL MW: 60.05g/mol 88.15 130.18 Density: 1.053g/mL 0.813 0.879 Find the limiting reagent and calculate the theoretical andpercent yeild for the product of the following reaction. HC2H3O2 + C5H12O yeilds C7H14O2 + H2O Vol. 40mL 30mL 5mL MW: 60.05g/mol 88.15 130.18 Density: 1.053g/mL 0.813 0.879Explanation / Answer
1. Find limiting reagent by calculating the moles (n) of eachreagent used: n(CH3COOH) = 1.053 g/mL * 40 mL / 60.05 g/mol = 0.7014mol n(C5H11OH) = 0.813 g/mL *30 mL / 88.15 g/mol = 0.2767 mol Since there are less moles ofC5H11OH (pentanol), this is the limitingreagent. 2. Calcualte theoretical yield ofC7H14O2: From the chemical equation, which is balanced,everything reacts in a 1:1 ratio. This means: n(C7H14O2) =n(C5H11OH) = 0.2767 mol mass(C7H14O2) =0.2767 mol * 130.18 g/mol = 36.02g vol(C7H14O2) =36.02 g / 0.879 g/mL = 41 mL 3. The actual yield is given as 5 mL. 4. Calculate % yield: % Yield = actual yield / theoretical yield *100% = 5 / 41 * 100 = 12.2%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.