Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider a sample containing 2.00 mol of a monoatomic ideal gasthat undergoes th

ID: 684950 • Letter: C

Question

Consider a sample containing 2.00 mol of a monoatomic ideal gasthat undergoes
the following changes:
Step 1: (PA = 10.0 atm, VA = 10.0 L) to (PB = 10.0 atm, VB = 5.0L)
Step 2: (PB = 10.0 atm, VB = 5.0 L) to (PC = 20.0 atm, VC = 5.0L)
Step 3: (PC = 20.0 atm, VC = 5.0 L) to (PD = 20.0 atm, VD = 25.0L)
For each step, assume that the external pressure is constant andequals the final
pressure of the gas for that step. Calculate q, w, E, andH for each step and
for the overall change from state A to state D.


Step 1 Step 2 Step 3 Total q 1 kJ 2 kJ 3 kJ 4 kJ w 5 kJ 6 kJ 7 kJ 8 kJ E 9 kJ 10 kJ 11 kJ 12 kJ H 13 kJ 14 kJ 15 kJ 16 kJ

Step 1 Step 2 Step 3 Total q 1 kJ 2 kJ 3 kJ 4 kJ w 5 kJ 6 kJ 7 kJ 8 kJ E 9 kJ 10 kJ 11 kJ 12 kJ H 13 kJ 14 kJ 15 kJ 16 kJ

Explanation / Answer

T = PV/nR TA = (10 atm*10 L)/(2mol *0.0821 L*atm/mol/K) = 609.013398 K TB = (10 atm*5 L)/(2mol *0.0821 L*atm/mol/K) = 304.506699 K TC = (20 atm*5 L)/(2mol *0.0821 L*atm/mol/K) = 609.013398 K TD = (20 atm*25 L)/(2mol *0.0821 L*atm/mol/K) = 3045.06699 K E =n*Cv*T                   Cv = (3*R/2) H = E + nRT w = -p_ext*V E = q + w   =>   q = E - w Step 1: (PA = 10.0 atm, VA = 10.0 L) to (PB = 10.0 atm, VB = 5.0L) E = (3nR/2)*T = (3*2mol*8.314 J/mol/K)/2 *(304.506699 K - 609.013398 K) = -7595.00609 J H = E + nRT = -7595.00609 J +2*(8.314)*(304.506699 - 609.013398) = -12658.3435 J w = -10.0 atm*(5 - 10)L *(1 m3/1000L)*(101325 Pa/ 1atm) = 5066.25J q = E - w = -7595.00609 J - 5066.25 J = -12661.2561 J Step 2: (PB = 10.0 atm, VB = 5.0 L) to (PC = 20.0 atm, VC = 5.0L) E = (3nR/2)*T = (3*2mol*8.314 J/mol/K)/2 *(609.013398 K-304.506699 K) = 7595.00609 J H = E + nRT = -7595.00609 J +2*(8.314)*(609.013398 K-304.506699 K) = 12658.3435 J w = -20.0 atm*(5 - 5)L = 0 q = E - w = 7595.00609 J - 0 = 7595.00609 J Step 3: (PC = 20.0 atm, VC = 5.0 L) to (PD = 20.0 atm, VD = 25.0L) E = (3nR/2)*T = (3*2mol*8.314 J/mol/K)/2 *(3045.06699K -609.013398 K) = 60760.0487 J H = E + nRT = -7595.00609 J +2*(8.314)*(3045.06699K -609.013398 K) = 101266.748 J w = -20.0 atm*(25 - 5)L*(1 m3/1000L)*(101325 Pa/1atm) = -40530J q = E - w = 60760.0487 J - ( -40530 J) = 101290.049 J ======================                Step1                     Step2                    Step3                         Total q           -1.27e4J                 7.60 e3J                 1.01e5J                9.60e4 J w           5.07e3J                      0J                       -4.05e4 J            -5.56e4 J E         -7.60 e3J                 7.60 e3J                 6.08 e4J              6.08e4 J H        -1.27 e4J                 1.27 e4J                 1.01e5J                1.01e5 J in kJ , recall that 1e3 J = 1kJ                Step1              Step2                Step3                         Total q          -13 kJ                 7.6kJ                 1.0 e2kJ                96 kJ w          5.1 kJ                     0kJ                -41 kJ                  -56 kJ E         -7.6kJ                 7.6kJ                 61 kJ                   61 kJ H        -13kJ                 13kJ                 1.0 e2kJ                1.0 e2 kJ

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote