Have a few problems of this type but am totally stuck on how to proceed. Please
ID: 685933 • Letter: H
Question
Have a few problems of this type but am totally stuck on how to proceed. Please help. For the equation C2H5OH (l) + 3O2 (g) --> 2CO2 (g) + 3H2O (g), deltaUr = -1373 kJ at 298 K. How much heat is released per mole of ethanol combusted?Explanation / Answer
The equation C2H5OH (l) + 3O2 (g) --> 2CO2 (g) + 3H2O (g), H =-1373 kJ at 298 K. The equation given in the problem is a balanced chemical equationcalled as stoichiometric equation That eq gives the following information C2H5OH (l) + 3O2 (g) --> 2CO2 (g) + 3H2O (g), H =-1373 kJ at 298 K. 1 mole 3 moles 2moles 3moles H negativeindicates the rxn is exothermic There fore 1 mole ethyl alcohol burns to produce 1373 kj heat at298 K more over balanced eq tells us the inter relation shipsamong the reactants & products regarding 1)moles 2)molecules 3)weights 4)volumes 5) energy Clearly observe the stoichiometric relationships mentionedbellow C2H5OH (l) + 3O2 (g) --> 2CO2 (g) + 3H2O (g), H = -1373 kJ at 298 K. 1 mole 3 moles 2moles 3moles H negativeindicates the rxn is exothermic 1molecule 3 molecules 2molecules 3 molecules 75.427 g 32X3= 96g 2X44=88g 3X18=54 g If any reactants or products are gases ,at STP theyfollow the volume relation ship as given bellow 3X22.4 lits 2X 22.4lits 3X22.4lits by keeping in view all these aspects we attempt to solve this typeof problams good wishes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.