Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

When M2S3 is heated in air, it is converted to MO2. A 4.000gsample of M2S3 shows

ID: 686590 • Letter: W

Question

When M2S3 is heated in air, it is converted to MO2. A 4.000gsample of M2S3 shows a decrease of mass of .277g when it is heatedin air. What is the average atomic mass of M? I made it to an equation where 4.000/3.723 = 2x+96.195/2x+32but i'm not even sure if this is right to get the answer. When M2S3 is heated in air, it is converted to MO2. A 4.000gsample of M2S3 shows a decrease of mass of .277g when it is heatedin air. What is the average atomic mass of M? I made it to an equation where 4.000/3.723 = 2x+96.195/2x+32but i'm not even sure if this is right to get the answer.

Explanation / Answer

Your equation is almost correct.
When M2 S3 is converted to MO2, you can see that only one atom of Mis seen. That means one mole of M2S3 gives two moles of MO2. If atomic mass is 'x' g molar mass of M2S3 = (2x + 96.18 ) g . Mass of M2S3 = 4.0 g Moles of M2 S3 = mass/ molar mass                          = 4.00 g / (2x + 96.18) . Mass of MO2 = 4.00 - 0.277 = 3.723 g molar mass of MO2 = (x + 32) g Moles = 3.723 g/ (x + 32) g/mol . Since 1 mole of M2S3 gives two moles of MO2, 2 * moles of M2S3 = moles of MO2 2 * 4.00 g / (2x + 96.18) = 3.723 g/ (x + 32)g/mol Solving, we get atomic mass of M, x = 184.5 g/mol
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote