a small piece of zinc reacts with dilute HCl to form H2, whichis collected over
ID: 686793 • Letter: A
Question
a small piece of zinc reacts with dilute HCl to form H2, whichis collected over water at 16 degree C into a large flask. thetoral pressure is adjusted to barometic pressure (752 torr), andthe volume is 1507 mL. calculate the partial pressure in torr andmass of H2 in g. can someone please do this? thank you. a small piece of zinc reacts with dilute HCl to form H2, whichis collected over water at 16 degree C into a large flask. thetoral pressure is adjusted to barometic pressure (752 torr), andthe volume is 1507 mL. calculate the partial pressure in torr andmass of H2 in g. can someone please do this? thank you.Explanation / Answer
Zinc reacts with HCl as below Zn(s) + HCl(aq) ...........> ZnCl2 (s) +H2 (g) For a gas collected over water; P total = Pgas + P water For water at 160C ; P water vapor =13.636mmHg (760torr / 760mmHg) = 13.636torr So Pgas = 752torr - 13.636torr = 738.364torr And we know that Pgas = Xgas*P total Xgas = Pgas / P total = 738.364 torr/ 752torr = 0.9819 X gas = ngas / ngas + nwater nwater = Pwater *V / RT = {13.636torr (1atm/760torr) * 1507mL (1L/1000mL)} /(0.0821Latm.mol^-1.K^-1)(16+273)K Substitute nwater in the above equation toget Pgas and mass (mass = moles * molarmass) Xgas = Pgas / P total = 738.364 torr/ 752torr = 0.9819 X gas = ngas / ngas + nwater nwater = Pwater *V / RT = {13.636torr (1atm/760torr) * 1507mL (1L/1000mL)} /(0.0821Latm.mol^-1.K^-1)(16+273)K nwater = Pwater *V / RT = {13.636torr (1atm/760torr) * 1507mL (1L/1000mL)} /(0.0821Latm.mol^-1.K^-1)(16+273)K Substitute nwater in the above equation toget Pgas and mass (mass = moles * molarmass)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.