Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a sample of volume 258 cm^3 has a mass of 2.71 kg. a) is the material gaseous or

ID: 687474 • Letter: A

Question

a sample of volume 258 cm^3 has a mass of 2.71 kg. a) is the material gaseous or condensed? b) if the molar mass of the material is 108 g mol^-1,calculate its molar volume
for a i guessed condensed and got it right because thesubstance it's quite heavy so i guessed condensed. what is the realway of doing it?
b) answer is 10.3 mol ^-1 can someone explain it? a) is the material gaseous or condensed? b) if the molar mass of the material is 108 g mol^-1,calculate its molar volume
for a i guessed condensed and got it right because thesubstance it's quite heavy so i guessed condensed. what is the realway of doing it?
b) answer is 10.3 mol ^-1 can someone explain it?

Explanation / Answer

            volume of sample V = 258cm3                                              = 258mL                                                                                                      mass of the sample m = 2.71kg                                             = 2.71*103 g             density ofsample d = mass / volume                                       = 2.71*103 g / 258mL                                      = 10.5 g / mL      a) The material should becondensed.     b) molar mass of the material M = 108 g/mol          molar volumeof the material V = Molar mass / density                                                        = ( 108g /mol ) / 10.5 g/mL                                                        =10.3 mL/mol                                                                                     = 258mL                                                                                                      mass of the sample m = 2.71kg                                             = 2.71*103 g             density ofsample d = mass / volume                                       = 2.71*103 g / 258mL                                      = 10.5 g / mL      a) The material should becondensed.     b) molar mass of the material M = 108 g/mol          molar volumeof the material V = Molar mass / density                                                        = ( 108g /mol ) / 10.5 g/mL                                                        =10.3 mL/mol                                       
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote