How many moles and liters of gas would be produced by reacting77.5 g of NaHCO 3
ID: 689086 • Letter: H
Question
How many moles and liters of gas would be produced by reacting77.5 g of NaHCO3 with excess vinegar? Assume thereaction releases all the gas and that the reaction takes place at22 degrees C and 1 atm. NaHCO3 (s) + CH3COOH (aq) =>CO2 (g) + H2O (l) +NaC2H3O2 (aq) How many moles and liters of gas would be produced by reacting77.5 g of NaHCO3 with excess vinegar? Assume thereaction releases all the gas and that the reaction takes place at22 degrees C and 1 atm. NaHCO3 (s) + CH3COOH (aq) =>CO2 (g) + H2O (l) +NaC2H3O2 (aq)Explanation / Answer
We Know that : The given reaction is : NaHCO3 (s) + CH3COOH (aq) =>CO2 (g) + H2O (l) +NaC2H3O2 (aq) number of molesof NaHCO3 = 77.5 g / 84 g /mol = 0.9266 mol From the balanced equatin it isclear that 1 mole of NaHCO3 produces 1 moleof CO2 gas for 0.9266 mol it produces the same number of molesof CO2 . The volume occupied by theCO2 gas is : V= nRT / P = 0.9266 mol x 0.0821 atm-L / mol-K x 295 K / 1atm = 22.34 L NaHCO3 (s) + CH3COOH (aq) =>CO2 (g) + H2O (l) +NaC2H3O2 (aq) number of molesof NaHCO3 = 77.5 g / 84 g /mol = 0.9266 mol From the balanced equatin it isclear that 1 mole of NaHCO3 produces 1 moleof CO2 gas for 0.9266 mol it produces the same number of molesof CO2 . The volume occupied by theCO2 gas is : V= nRT / P = 0.9266 mol x 0.0821 atm-L / mol-K x 295 K / 1atm = 22.34 LRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.