C2H4(g) + H2O(l) à C2H6O(l) b) Dichloromethane (CH2Cl2), used as asolvent in the
ID: 689112 • Letter: C
Question
C2H4(g) + H2O(l) à C2H6O(l)
b) Dichloromethane (CH2Cl2), used as asolvent in the decaffeination of coffee beans, is prepared byreaction of methane (CH4) with chlorine. How many grams ofdichloromethane result from reaction of 1.85 kg of methane if theyield is 43.1%?
CH4(g) + 2 Cl2(g)àCH2Cl2(l) + 2 HCl(g)
Explanation / Answer
C2H4 + H2O ----> C2H6O calculate theorectical yield (4.6 g C2H4)*(1 mol C2H4 / 28 g)*(1 mol C2H6O / 1 mol C2H4)*(46 g /1mol C2H6O) = 7.56g 4.7 / 7.56 * 100% = 62.2 % CH4(g) + 2 Cl2(g) ----> CH2Cl2(l) + 2 HCl(g) (1850 g CH4)*(1 mol / 20 g CH4)*(1 mol CH2Cl2 / 1 mol CH4)*(84.93 g/ 1mol CH2Cl2) = 7856.025 g CH2Cl2 that's the theorectical yield 0.431*7856.025 g CH2Cl2= 3385.95 g CH2Cl2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.