Calculate H for the reaction below using Hess\'Law. 2C 2 H 6 (g)-->2C 2 H 2 (g)+
ID: 689320 • Letter: C
Question
Calculate H for the reaction below using Hess'Law. 2C2H6(g)-->2C2H2(g)+4H2(g) H=? C2H2(g)+5/2O2(g)--->2CO2(g)+H2O(l) H=-1300kJ 2H2(g)+O2(g)-->2H2O(l) H=-572kJ 2C2H6(g)+7O2(g)-->4CO2(g)+6H2O(l) H=-3120kJ Calculate H for the reaction below using Hess'Law. 2C2H6(g)-->2C2H2(g)+4H2(g) H=? C2H2(g)+5/2O2(g)--->2CO2(g)+H2O(l) H=-1300kJ 2H2(g)+O2(g)-->2H2O(l) H=-572kJ 2C2H6(g)+7O2(g)-->4CO2(g)+6H2O(l) H=-3120kJExplanation / Answer
We Know that : According to Hess's Law we candetermine the enthalpy of the reaction. 2C2H6(g)-->2C2H2(g)+4H2(g) H = The given equations are : C2H2(g)+5/2O2(g)--->2CO2(g)+H2O(l) H=-1300kJ ---- 1 2H2(g)+O2(g)-->2H2O(l) H=-572kJ ---- 2 2C2H6(g)+7O2(g)-->4CO2(g)+6H2O(l) H=-3120kJ ----- 3 H = (3) - [2 x (1) + 2 x (2) ] = -3120 kJ - [ 2 x (-1300) + 2 x (-572) ]kJ = + 624 kJC2H2(g)+5/2O2(g)--->2CO2(g)+H2O(l) H=-1300kJ ---- 1 2H2(g)+O2(g)-->2H2O(l) H=-572kJ ---- 2 2C2H6(g)+7O2(g)-->4CO2(g)+6H2O(l) H=-3120kJ ----- 3 H = (3) - [2 x (1) + 2 x (2) ] = -3120 kJ - [ 2 x (-1300) + 2 x (-572) ]kJ = + 624 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.