Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The SI unit of length is the meter, which is defined as thelength equal to 1,650

ID: 690073 • Letter: T

Question

The SI unit of length is the meter, which is defined as thelength equal to 1,650,763.73 wavelengths of the light emmitted by aparticular energy transition in krypton atoms. Calculate thefrequency of the light to three significant figures. I know that 3.0*10^8 m/s=lambda * nu. What I don't understandis what to do with the wavelengths and how to convret it intometers. Thanks The SI unit of length is the meter, which is defined as thelength equal to 1,650,763.73 wavelengths of the light emmitted by aparticular energy transition in krypton atoms. Calculate thefrequency of the light to three significant figures. I know that 3.0*10^8 m/s=lambda * nu. What I don't understandis what to do with the wavelengths and how to convret it intometers. Thanks

Explanation / Answer

Hello, This is relatively simple concept but with tough numbers. The wave length is just an arbitrary unit. So,we know that 1 m = 1,650,763.73 wavelengths. Let's put it the other side, Yes, 1 wavelength = 1/1,650,763.73 m That's it. So, I will do the complete sum as well. v = f x v = 3.0*10^8 m/s = 1/1,650,763.73 m f = v/ f = (3.0*10^8 m/s)/(1/1,650,763.73 m) The two m signs cancel off and 1,650,763.73 comes up. So, f = 3.0*10^8 * 1,650,763.73           =4.95229119 ×1014 s-1              = 4.95229119 × 1014Hz. That's it. Hope it helps.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote