Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

My teacher did not explain to me how to do this kind ofproblem.. help is much ap

ID: 690518 • Letter: M

Question

My teacher did not explain to me how to do this kind ofproblem.. help is much appreciated. "You have a 46 gram sample of H20 at a temperatureof -58 degrees C. How many joules of energy are necessary to raisethe temperature of the sample to 114 degrees C?" The specific heat capacity of ice is 2.06 J/g deg.C The specific heat capacity of water is 4.18 J/g deg.C The specific heat capacity of steam is 2.02 J/gdeg.C The heat of fusion of ice is 334 J/g The heat of vaporization is 2260 J/g My teacher did not explain to me how to do this kind ofproblem.. help is much appreciated. "You have a 46 gram sample of H20 at a temperatureof -58 degrees C. How many joules of energy are necessary to raisethe temperature of the sample to 114 degrees C?" The specific heat capacity of ice is 2.06 J/g deg.C The specific heat capacity of water is 4.18 J/g deg.C The specific heat capacity of steam is 2.02 J/gdeg.C The heat of fusion of ice is 334 J/g The heat of vaporization is 2260 J/g

Explanation / Answer

Given mass , m = 46 g The specific heat capacity of ice is c = 2.06 J/g deg.C The specific heat capacity of water is C = 4.18 J/gdeg.C The specific heat capacity of steam is C' =2.02 J/gdeg.C The heat of fusion of ice is L = 334 J/g The heat of vaporization is L' = 2260 J/g The required heat , Q = mcdt + mL + mCdt ' + mL ' + mC ' dt"
                                = m( cdt + L + Cdt ' + L ' + C ' dt " ) where m = 46 g dt = 0-(-58 ) = 58 oC dt'= 100 - 0 =100 oC dt" = 114 - 100 = 14 oC Plug the values we get Q =  m(cdt + L + Cdt ' + L ' + C ' dt " )                                       = 46* ( 119.48 + 334 + 418 + 2260 + 28.28 )                                        =145348.96 J