Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chemistry is not my forte so don\'t laugh to hard when I askthis question... How

ID: 690546 • Letter: C

Question

Chemistry is not my forte so don't laugh to hard when I askthis question... How many moles of each of the following are provided by 0.125moles of Mg(NO3)2? 1. Magnesium ions 2. nitrate ions 3. oxygen atoms Is the answer: 0.125 for Mg 0.25 for N 0.75 for O Thanks! Chemistry is not my forte so don't laugh to hard when I askthis question... How many moles of each of the following are provided by 0.125moles of Mg(NO3)2? 1. Magnesium ions 2. nitrate ions 3. oxygen atoms Is the answer: 0.125 for Mg 0.25 for N 0.75 for O Thanks!

Explanation / Answer

We know that 1.0 mol ofMg(NO3)2 has contained 6.023*1023 Mg ions ,2*6.023*1023 Nitrate ions and 6*6.023*1023 Oxygen atoms. Now we will calculate the number of species present in0.125 mol of Mg(NO3)2 . 1) Magnesiumions:          [6.023*1023 Mg ions / 1.0 mol ofMg(NO3)2 ]* 0.125 mol ofMg(NO3)2                                        = 7.53*1022 Mg ions. 2) Nitrate ions:            [2*6.023*1023 Nitrate ions / 1.0 mol ofMg(NO3)2 ]* 0.125 mol ofMg(NO3)2                                        = 15.1*1022 Nitrate  ions. 3) Oxygen atoms :     [6*6.023*1023 Oxygen atoms / 1.0 mol ofMg(NO3)2 ]* 0.125 mol ofMg(NO3)2                                        = 45.2*1022 Oxygen atoms.                                        = 15.1*1022 Nitrate  ions. 3) Oxygen atoms :     [6*6.023*1023 Oxygen atoms / 1.0 mol ofMg(NO3)2 ]* 0.125 mol ofMg(NO3)2                                        = 45.2*1022 Oxygen atoms.                                        = 45.2*1022 Oxygen atoms.
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote