Sulfur dioxide and molecular oxygen react to formSO 3 according to the following
ID: 691760 • Letter: S
Question
Sulfur dioxide and molecular oxygen react to formSO3 according to the following equation:2SO2 + O2 <================>2SO3
In one experiment, 2.00 mol SO2 and 2.00mol O2 were initially present in a flask. If 1.76 molesof SO3 formed at equilibrium, the amount ofSO2 and O2 wouldbe?????
2SO2 + O2 <================>2SO3
In one experiment, 2.00 mol SO2 and 2.00mol O2 were initially present in a flask. If 1.76 molesof SO3 formed at equilibrium, the amount ofSO2 and O2 wouldbe?????
In one experiment, 2.00 mol SO2 and 2.00mol O2 were initially present in a flask. If 1.76 molesof SO3 formed at equilibrium, the amount ofSO2 and O2 wouldbe?????
Explanation / Answer
initialmoles 2 2 0 change -2x -x 2x Equb.moles 2-2x 2-x 2x Given the no . of moles of SO3 formed at Equilibrium is1.76 S0 2x = 1.76 moles x = 0.88 moles The no . of moles of SO2 is = 2 - 2x = 2 - 2(0.88 ) =0.24 moles No . of moles ,n = mass / Molar mass So mass of SO2 ,m = 0.24 moles * 64g/mol Molar mass of SO2 = 32 + 2 * 16 = 32 g/mol =15.36 g No . of moles of O2 is , n' = 2-x = 2-0.88 = 1.12 moles mass of O2 m' = no . of moles * Molar mass of O2 = 1.12 mol * 32 g / mol = 35.84 gRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.