10. Calculate the percent oxalic acid dihydrate in an \'unknown if the sample ma
ID: 693629 • Letter: 1
Question
10. Calculate the percent oxalic acid dihydrate in an 'unknown if the sample mass was 1.0994g and was titrated against 2.33mL of 0.327M KOH (10 points). a. 5.28% b. 3.23% c. 4.37% d. 5.3% 11. If37.31 mL of 0.0200 M oxalic acid reacted with 17.65 mL of KMnOs, what is the molarity of the KMnO4 solution? (10 points) a. 0.0169 M b. 0.0191 M c. 0.106 M 12. How do you prepare 600 mL of 0.03 M KMnO&from; 0.20 M KMn04? (10 points) a. Take 110 mL of 0.40 M KMn0, stock solution and dilute to a final volume of 600 ml b. Take 50 mL of 0.40 M KMnOs stock solution and dilute to a final volume of 600 mL c. Take 80 mL of 0.40 M KMnOs stock solution and dilute to a final volume of 600 ml d. Take 90 mL of 0.20 M KMnO& stock solution and dilute to a final volume of 600 mLExplanation / Answer
Ans 10. b) 3.23 %
The reaction is given as :
(COOH)2 + 2KOH = K2(COO) + 2H2O
No. of moles of KOH = 0.00233 x 0.327 = 0.00076191 moles
SO number of moles of acid = 0.00076191 / 2 = 0.000380955 moles
Mass of acid = 0.000380955 x 90.03 = 0.0343 g
Mass % = ( 0.0343 / 1.0994) x 100
= 3.23 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.