3. Cocaine is a weak organic base whose molecular formula is C17H21NO4. At 15 oC
ID: 693950 • Letter: 3
Question
3. Cocaine is a weak organic base whose molecular formula is C17H21NO4. At 15 oC an aqueous solution of cocaine was found to have a pH of 8.53 and an osmotic pressure of 52.7 torr. a. b. C. What is the molarity of this solution? What is kb of cocaine? What concentration of NaOH solution would have the same pH as this solution of cocaine? 4. Consider a mixture of 25.0 mL of 0.100 M HCI and 75.0 mL of 0.100 M acetic acid. a. Construct an ICE table b. Determine the pH of the solution 5. Consider the reaction between hydrogen peroxide and iron in acidic solution h1,02(aq) + Fe+ (aq) Fe3+ (aq) + H2O(l) a. b. c. Balance the reaction in acidic solution Determine the standard potential for this reaction Determine the potential for this reaction if the concentrations of hydrogen peroxide, iron (II), and iron (III) are all 0.10 M and the solution is pH = 4Explanation / Answer
Q3
a)
Molarity = mol of sapecies / Liter solution
from:
Posm = M*R*T
M = Posm/(RT) = 52.7/(62.4*(15+273))
M = 0.002932 mol of cocaine per liter
b)
Kb for coaine:
pOH = 14-pH = 14-8.53 = 5.47
now..
Kb = [BH+][OH-]/[B]
KB = (10^-5.47)(10^-5.47)/(0.002932 - 10^-5.47)
Kb = 3.920*10^-9
c)
find NaOh required for this same pH:
pOH = 5.47
[OH-] = 10^-pOH = 10^-5.47 =3.3884*10^-6
[NaOh] = [OH-] = 3.3884*10^-6 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.