At a certain temperature this reaction follows second-order kinetics with a rate
ID: 695063 • Letter: A
Question
At a certain temperature this reaction follows second-order kinetics with a rate constant of 0.0614·M1s1:
2HIg+H2gI2g
Suppose a vessel contains HI at a concentration of 1.39M. Calculate the concentration of HI in the vessel 50.0 seconds later.
You may assume no other reaction is important. Round your answer to 2 significant digits.
At a certain temperature this reaction follows second-order kinetics with a rate constant of 0.0614M-, s-, 2H1(g) H2 (g) +1 Suppose a vessel contains HI at a concentration of 1.39 M. Calculate the concentration of HI in the vessel 50.0 seconds later. You may assume no other reaction is important. Round your answer to 2 significant digits. x 10Explanation / Answer
we have:
[HI]o = 1.39 M
t = 50.0 s
k = 6.14*10^-2 M-1.s-1
we have:
[HI]o = 1.39 M
use integrated rate law for 2nd order reaction
1/[HI] = 1/[HI]o + k*t
1/[HI] = 1/(1.39) + 6.14*10^-2*50
1/[HI] = 0.7194 + 6.14*10^-2*50
1/[HI] = 3.7894
[HI] = 0.2639 M
Answer: 0.26 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.