Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

8. To prepare 250.0 mL of a Molar Mass 0.07500 M solution of AgNO, from the soli

ID: 696025 • Letter: 8

Question

8. To prepare 250.0 mL of a Molar Mass 0.07500 M solution of AgNO, from the solid g reagent, what mass of reagent must be used? (A) 3.185g (C) 75.00g AgNO, 169.87 gmol- (B) 5.662 g (D) 18.75 g 3 . A 1.234 g sample of codAtomie Molar Mass 14.007 g mol- fish was analyzed by the Kjeldahl method for mass percent nitrogen. In this procedure, organic nitrogen is converted into ammonia gas, which is collected and titrated with a standard HCI solution. The liberated ammonia required 25.75 mL of 0.1339 M HCI to reach an endpoint, Calculate the mass percent of nitrogen in the sample. (A) 0.4255% (C) 3.914% (B) 7.830% (D) 4.214%

Explanation / Answer

volume of solution = 250.0 ml
= 0.250 L
molarity = (number of mole of AgNO3)/(volume of solution in L)
0.07500 = (number of mole of AgNO3)/0.250
number of mole of AgNO3 = 0.01875 mole
(mass of AgNO3)/(molar mass of AgNO3) = 0.01875
(mass of AgNO3)/169.87 = 0.01875
mass of AgNO3 = 3.185 g

Answer : option A

i am allowed to do only one question at a time

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote