At a certain temperature, the equilibrium constant K for the following reaction
ID: 696027 • Letter: A
Question
At a certain temperature, the equilibrium constant K for the following reaction is 1.4: H2(g) 12(g)-2 HI(g) Use this information to complete the following table Suppose a 28. L reaction vessel is filled with 1.3 mol of H2 and 1.3 mol of 12. What can you say about the composition of the mixture in the vesselO There will be very little HI. at equilibrium? There will be very little H2 and I2. Neither of the above is true. What is the equilibrium constant for the following reaction? Round your answer to 2 significant dinits K= 2H1(g) H2(g)+12(g) What is the equilibrium constant for the following reaction? Round your answer to 2 significant dinits K= 3H2(g)+ 312(g) 6H1(g)Explanation / Answer
if it only has H2 and I2, in the equilbrium, there will be more HI, due to reaction in order to counterbalance equilbirium
therefore
since K> 1, then HI > H2, I2
expect little of H2 and I2
b)
find:
Kreverse ---> 1/Koriginal = 1/1.4 = 0.714
c)
this is 3x of the original so
K3x = (Koriginal)^3 = 1.4*^3 = 2.744
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.