At a certain temperature, the equilibrium constant K for the following reaction
ID: 717637 • Letter: A
Question
At a certain temperature, the equilibrium constant K for the following reaction is 1.5 CL(8) CHCI,HCKg)CC,() Use this information to complete the following table. Suppose a 25. L reaction vessel is filled with 1.9 mol of There will be very little Ch and CHCl Cl2 and 1.9 mol of CHCl3. What can you say about the composition of the mixture in the vessel at equilibrium? There wil be very litle HCI and CCl O Neither of the above is true. what is the equilibriurn constant for the folliowing reaction? Round your answer to 2 significant digits What is the equilibrium constant for the following reaction? Round your answer to 2 significant digits.Explanation / Answer
1)
Since K is greater than 1, there will be more products and very less reactant
Answer: There will be very little Cl2 and CHCl3
2)
This reaction is reverse if given reaction
So,
Kc’ = 1/Kc
= 1/1.5
= 0.67
Answer: 0.67
3)
This reaction = 3*given reaction
So,
Kc’ = Kc^3
= (1.5)^3
= 3.4
Answer: 3.4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.