Calculating the expected pH of the buffer solution: Given that the pK a for Acet
ID: 696616 • Letter: C
Question
Calculating the expected pH of the buffer solution:
Given that the pKa for Acetic Acid is 4.77, calculate the expected pH of the buffer solutions using the Henderson-Hasselbalch equation and the concentrations of Acetic Acid(74ML OF 0.1M) and Na Acetate(1.1g), 26 ml water added to the 250 ml Erlenmeyer flask:
pH = pKa + log { [base] / [acid] }
= ?
Hints:
moles of base = mass of NaC2H3O2 / GMW of NaC2H3O2
(GMW acetic acid 60.052, GMW sodium acetate 82.034)
moles of acid = volume of C2H4O2 in liters x molarity of C2H4O2
Explanation / Answer
number of moles of acetic acid = (molarity)*(volume of solution in L)
= 0.1*0.074
= 0.0074 mole
number of mole NaAcetate = (given mass)/(GMW)
= 1.1/82.034
= 0.0134 mole
final volume is same for both
so,
ratio of number of mole = ratio of molarity
use,
pH = pKa + log([base]/[acid])
= 4.77 + log(0.0134/0.0074)
= 4.77 + log1.81
= 4.77 + 0.258
= 5.028
Answer : 5.028
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.