Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

10. The method of standard addition was used to determine nitrite in a soi sampi

ID: 696787 • Letter: 1

Question

10. The method of standard addition was used to determine nitrite in a soi sampic. A 1.00-mL portion of the sanmple was mixod with 24.00m the nitrite couverted to a colorcd product whase absorbauce was determined to h ti.300t 50 00 ml of the original sample 1.00 InL of the standard solution of 1 was added ellowing the same procedur 0.530. what is the conecntrat on of the nitrite in the original undiluted sumple? i of a colorimetric reagent and -3 nine c as hefore. The absorbanec was imeasured to be

Explanation / Answer

Let the concentration of nitrite in the original sample be a.

Moles of nitrite in 1.00 mL sample = volume x concentration

= 1.00/1000 x a = 0.001a mol

Total volume after mixing with colorimetric agent = 1 + 24 = 25 mL = 0.025 L

Concentration of nitrite after mixing with colorimetric agent = moles/total volume

= 0.001a/0.025 = 0.04a

From Beer's law, absorbance A = cl where is molar absorptivity, c is concentration and l is path length

0.300 = x 0.04a x l => a = 7.5/l

After adding standard solution:

Moles of nitrite added to 50 mL of sample = volume x concentration

= 1.00/1000 x 0.001 = 1 x 10-6 mol

Moles of nitrite originally in 50 mL sample = volume x concentration

= 50/1000 x a = 0.05a mol

Total volume after mixing = 50 + 1 = 51 mL = 0.051 L

New concentration of solution = total moles/total volume

= (0.05a + 1 x 10-6)/0.051 = 0.9804a + 1.961 x 10-5

Moles of nitrite in 1.00 mL of new sample = volume x concentration

= 1.00/1000 x (0.9804a + 1.961 x 10-5) = 0.0009804a + 1.961 x 10-8

Total volume after mixing with colorimetric agent = 1 + 24 = 25 mL = 0.025 L

Concentration of nitrite after mixing with colorimetric agent = moles/total volume

= (0.0009804a + 1.961 x 10-8)/0.025 = 0.039216a + 7.844 x 10-7

From Beer's law, absorbance A = cl where is molar absorptivity, c is concentration and l is path length

0.530 = x (0.039216a + 7.844 x 10-7) x l => a = 13.515/l - 2 x 10-5

Thus 7.5/l = 13.515/l - 2 x 10-5

l = 300750

a = 7.5/300750 = 2.49 x 10-5 M

Concentration of nitrite in the original undiluted sample = 2.49 x 10-5 M

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote