17. How many atoms of oxygen are in 12.99 g of nickel(I) nitrate? A) 2.569 x 102
ID: 697789 • Letter: 1
Question
17. How many atoms of oxygen are in 12.99 g of nickel(I) nitrate? A) 2.569 x 1023 B) 1.944 x 1023 C) 1.308 x 1023 D) 1.284 x 1023 E) 2.141 x 1023 18. The hybridization of the central atom in XeFst1 is A) sp B) spa C) sp3 D) dsp3 E) d2sp3 19. Which list of compounds has them listed from highest to lowest mp A) CaS > NaCl> H20> CH3CI > Br2> He B) NaCI> Cas > CH3Cl > H20 > Br2 > He C) Cas >NaCI> CH3CI> H20> Br2>He D) He > Br2> H2O> CH3CI>NaCI> Cas E) Cas >NaCI> CHaCI> H20> He > Br2Explanation / Answer
17) nickel nitrate is Ni(NO3)2
Thus one mole of Nickel nitrate has 6 moles of oxygen atoms
molar mass of nickel nitrate =182.7 g/mol
moles of sample = mass /molar mass
= 12.99/182.7
=0.0711
moles of O atoms in the sample = 6 x 0.0711 mol
atoms of O in the sample = moles x Avogadro number
= 6x0.0711 x 6.022 x1023 atoms
= 2.569x1023
OPTION A
18)
Xe has 8 valence electrons
XeF5+ has 5 bond pairs and one lone pair of electrons
so the hybridisation is sp3d2 (octahedral)
option E
19) OPtion A
CaS has Ca+2 and S-2 ions , an ionic compound iwht high charge, higher lattice energy, thus highest m.p.
NaCl is ionic
H2O is polar covalent compound
CH3Cl is polar covalent (less than water)
Br2 is non-polar covalent compound
He is monoatomic noble gas with very less forces of attraction.
Thus expalins the order.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.