The decomposition of nitrogen pentoxide (N2O5) to nitrogen dioxide (NO2) and oxy
ID: 698223 • Letter: T
Question
The decomposition of nitrogen pentoxide (N2O5) to nitrogen dioxide (NO2) and oxygen (O2) proceeds via first order kinetics at 45C, the rate constant is 4.80X10^-5s^-1. If 25.5g of N2O5 were placed in a 5.00L flask,
a. Calculate the concentration of N2O5 after 8 hours have elapsed
b. Calculate the concentration of NO2 after 8 hours have elapsed if no NO2 was initially in the flask
c. How long would it take fr the N2O5 concentration to drop to .0010M?
d. What is the half-life for the decompostion of N2O5?
Explanation / Answer
first order kinetics,
k = (1/t)ln(a/x)
a = initial concentration of N2O5 = (25.5/108)*(1/5) = 0.04722 M
x = concentration OF n2o5 after t, time = x
(4.8*10^-5) = (1/(8*60*60))ln(0.04722/x)
x = 0.012
b. N2O5 ---> 2NO2 + 1/2O2
CONCENTRATION OF NO2 produced = 2*(0.0472-0.012) = 0.0704 M
c. if x = 0.001 M
(4.8*10^-5) = (1/(t))ln(0.04722/0.001)
t = 80308.7 sec
= 22.3 hr
d. k = 0.693/t1/2
t1/2 = 0.693/(4.8*10^-5)
= 4 hr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.