A civic piece of uranium metal (specific heat capacity=0.117J/C-g) at 200.0°C is
ID: 698347 • Letter: A
Question
A civic piece of uranium metal (specific heat capacity=0.117J/C-g) at 200.0°C is dropped into 1.00L of deuterium oxide ("heavy water", specific heat capacity=4.211J/C-g) at 25.5°C. The final temperature of the uranium and deuterium oxide mixture is 28.5°C. Given the densities of uranium (19.05g/cm^3) and deuterium oxide (1.11g/cm^3), what is the edge length of the cube of uranium?
5. A cubic piece of uranium metal (specific heat capacity 0.117 J/C-g) at 200.0 C is dropped into 1.00L of deuterium oxide "heavy water , specific heat capacity = 4.2111/C g) at 25.5 C The final temperature of the uranium and deuterium oxide mixture is 28.5 C. Given the densities of uranium (19.05 g/cm) and deuterium oxide (1.11 g/cm9), what is the edge length of the cube of uranium? AnswerExplanation / Answer
heat lost by uranium = heat gained by D2O
mass of uranium *Suranium*DT1 = mass of water*Swater*DT2
m*0.117*(200-28.5) = (1*10^3*1.11)*4.211*(28.5-25.5)
m = mass of uranium metal = 698.84 g
volume of cube = mass/density = 698.84/19.05 = 36.7 cm^3
edgelength(a) = V^(1/3)
= (36.7)^(1/3)
= 3.323 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.