250torr are mixed with 350 mL of O, at 25c ar ar roso ame nised wiah 1s0 mt of o
ID: 698918 • Letter: 2
Question
250torr are mixed with 350 mL of O, at 25c ar ar roso ame nised wiah 1s0 mt of o at ar e volume is 300 mL, what would be the final and a pressure of 300 tor, so that the resulting in tom of the mixture at 25 °C? 7W200 mL ofN2 at 25 °C and a pressure of 8. One percent of a measure amount of Ar(g) escapes through a tiny hole in 77.3 s. One percent of the same amount of an unknown gas escapes under the same conditions in 97.6s. Calculate the molar mass of the unknown gas. 9. Hydrogen sulfide, HS, is produced during decomposition of organic matter. When 0.500 mol HyS bums to produce SO-(g) and H20(), -281.0kJ of heat is released. What is the heat in kilocalories 10.Carbon disulfide burns in air, producing carbon dioxide and sulfur dioxide. What is AH for the following equation: CS2(g) + 30,(g) CO2 +2SO2AH_-1077kJ. hco,(g) + SO2(g) ½CS2(1) + 2SO2(g)Explanation / Answer
Partial pressure of N2; PN2;
V1 = 200 mL P1 = 250 torr
V2 = 300 mL P2 = ?
Temperature is constant at 25 oC; therefore, from Boyle's law;
P1.V1= P2.V2
P2 = P1.V1/P2
= 250 torr x 200 mL/300 mL
= 166.7 torr
PN2 = 166.7 torr
Partial pressure of O2; PO2;
V1 = 350 mL P1 = 300 torr
V2 = 300 mL P2 = ?
Temperature is constant at 25oC; therefore, from Boyle's law;
P1.V1= P2.V2
P2 = P1.V1/P2
= 300 torr x 350 mL/300 mL
= 350 torr
PO2 = 350 torr
Total pressure = PN2 + PO2
= 166.7 torr + 350 torr
= 516.7 torr
Hence, the answer is: 516.7 torr
8)
Rate 1/sqrt(Mm)
(Rate of Ar/rate of unknown) = Sqrt(Mun/MAr)
77.3 s/97.6 s = Sqrt(Mun/40)
0.792 = Sqrt(Mun/40)
0.63 = Mun/40
Mun = 25 g/mol
The molecular wt of unknown = 25 g/mol
9) heat released = -281.0 KJ
we have to covert into Kilocalories;
1 kcal = 4.184 KJ
therefore, heat release = -281 KJ x 1 Kcal/ 4.184 KJ
= - 67.16 Kilocalories.
10) Given reaction is :
CS2(g) + 3O2(g) ----> CO2 + 2SO2 H = -1077 KJ
reverse the reaction, we get;
CO2 + 2SO2 ----> CS2(g) + 3O2(g) H = +1077 KJ
divide by 2 to get the desired reaction;
1/2CO2 + SO2 ----> 1/2CS2(g) + 3/2O2(g) H = +1077 KJ/2 = 538.5 KJ
hence, the answer is: H = + 538.5 KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.