NiS8.67 S i3L.066 1. Niket can be obtained from ore containing millerite, NiS, w
ID: 699086 • Letter: N
Question
NiS8.67 S i3L.066 1. Niket can be obtained from ore containing millerite, NiS, which has density 5.55 s/em2, (15 points) 7.50 cubic feet of millerite? a How many kilograms solid nickel can be pbtaiged from 81 b. Nickel sulfide, N s, has standard enthalpy of formation aH-INS(s), of formation h"t Niss»--81.30 k/mol nickel metal from 7.50 kg of NiS. Determine the amount of energy (in kJ) to needed to remove the ( note that *Tsds))-ON/mol ) f solid nickel is 0.444 1/sC). Determine the final temperature after 75.00 J of hea t is added to 13.0 pounds of nickel initially at-4.00-c. d. Use data above and: 2 Nis(s).Ni(s) Determine the value of AH INiS:(s) AND write the thermochemical equation having that enthalpy change Niss,(s) AHs-40.3kExplanation / Answer
1. 8NiS ---> 8Ni + S8
a. Volume of NiS = 7.5 cu.ft x 28316.8 = 212376 cm^3
grams of NiS = 212376 cm^3 x 5.55 g/cm^3 = 1178687 g = 1178.687 kg
kg of Ni formed = (1178.687 kg/90.76 g/mol) x 58.7 g/mol = 762.33 kg
b. moles of NiS = 7.5 kg/90.76 g/mol = 0.083 kmol
amount of heat needed to remove Ni = 0.083 x 10^3 mol x -81.30 kJ/mol = -6748 kJ
c. heat Q = mCpdT
Q = 75 kJ = 75000 J
m = 13 lb = 5896.7 g
Cp = 0.444 J/g.oC
dT = final temperature - (-4)
So,
final temperature = (75000/5896.7 x 0.444) - 4 = 24.65 oC
d. For the reaction,
2NiS + Ni ---> Ni3S2 dH = -40.3 kJ
-40.3 = dHof[Ni3S2] - (2 x dHof[NiS] + dHof[Ni])
dHof[Ni3S2] = -40.3 + (2 x -81.3 + 0)
= -202.9 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.