Answer: Given for oxygen gas volume V=626 cm3=626 mL=0.626 L Pressure P=0.880 at
ID: 699311 • Letter: A
Question
Answer:
Given for oxygen gas volume V=626 cm3=626 mL=0.626 L
Pressure P=0.880 atm and temperature T=133°C=133+273 K
T=406 K.
From Ideal gas equation PV=nRT
Where R=gas constant=0.0821 L atm mol-1 K-1
n=PV/RT=(0.88 atm x 0.626 L)/(0.0821 L atm mol-1 K-1 x 406 K)
n=0.0165 mol.
Given reaction is 2KClO3(s)------->2 KCl(s)+3O2(g)
From the equation the mole ratio between KClO3 and O2 is 2:3, then moles of KClO3=2/3(mol O2)=2/3(0.0165 mol)
Mol KClO3=0.011
Molar mass of KClO3=122.55 g/mol
Mass of KClO3=molesxmolar mass=0.011 molx122.55 g/mol=1.35 g.
The mass of KClO3=1.35 g.
Explanation / Answer
What mass of KCIOs must be decomposed to produce 626 cm3 of oxygen gas at 133°C and 0.880 atm? (The other reaction product is solid KCL.) 2 KCIO:(s) 4. 2 KCI(s) +3 02(g)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.