Answer: Given 30 mL of 0.05 M EDTA and 25 mL is Ca+2. The balanced equation betw
ID: 700203 • Letter: A
Question
Answer:
Given 30 mL of 0.05 M EDTA and 25 mL is Ca+2.
The balanced equation between Ca+2 and EDTA is
Ca^+2 + EDTA -------->[Ca(EDTA)]^-2.
1 mole of Ca+2 react with 1 mol of EDTA
Moles of EDTA=Molarity xvolume=0.05 mol/Lx0.030 L
=0.0015 mol EDTA.
Moles of Ca+2=0.0015 mol
Concentration of Ca^+2=moles/volume=0.0015 mol/0.025 L= 0.06 M.
It means 0.06 moles of Ca^+2 in 1 L water.
Molar mass of Ca+2=40 g/mol.
Mass of Ca^+2=molesxmolar mass=0.06 molx40 g/mol
Mass of Ca^+2=2.4 g=2400 mg. (1g=1000 mg)
We know that 1ppm=1 mg in 1 L solution.
Here we have 2400 mg of Ca^+2 in 1 L water.
So concentration of Ca^+2=2400 ppm.
Explanation / Answer
2+ water. Calculate the concentration of Ca2 in ppm. (The atomic weight of Calcium is 40.078) (3 marks)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.