Given; 3I2(s)+5Cr2O7^2- (aq) +34H^+ (aq)------>10 Cr^3+ (aq) +6 IO3^- (aq) +17 H
ID: 699398 • Letter: G
Question
Given;
3I2(s)+5Cr2O7^2- (aq) +34H^+ (aq)------>10 Cr^3+ (aq) +6 IO3^- (aq) +17 H2O (l)
[Cr2O72-] = 0.010 M, [IO3^-]=0.0001 M, and [Cr^3+]=0.0010 M
pH = 1.0
Step 1
Find the value of Q
Q = ([ Cr3+]10 [IO3-]6 ) / [(Cr2o72-]5 [H+]34)
Find out H+ ion concentration using pH and then use all the values to get Q.
pH=-log[H+]
[H+] =10(-pH)
[H+ ]= 0.1 M
Calculation of Q
Q = ((0.0010)10 (0.0001)6 ) / (0.010)5 (0.1)34 )
Q=1.0 x10-10
Step 2
Calculate standard emf.
E0cell = Ecathode – Eanode
Oxidation takes place at anode and reduction at cathode.
Cr2O7 + 14H+ + 6e 2Cr3+ + 7H2O E0red =1.232 V
2IO3 + 12H+ + 10e I2 + 6H2O E0red = 1.195 V
E0cell = Ecathode – Eanode = 1.232 – 1.195 = 0.037 V
Step 3
Use Nernst equation to calculate emf of cell.
Ecell = E0cell - 0.0951 / n x log Q
Here n is number of electrons required in reaction = 30
Lets plug in the values,
Ecell = 0.037 V – (0.0591/30) log ( 1.0 E-10)
=0.0567 V
Calculation of delta G.
Delta G = - nEF
F is faradays constant ( 96487 C/mol)
Delta G = - 30 * 0.0567 * 96487 = -164124.4 J /mol
Since the value of delta G is negative, the reaction is spontaneous.
Explanation / Answer
page 6 of 8 Laculate the e(Eel )of an eltcrecdkeried 67 ave determi, e ut etrer the reach on is (s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.