Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

We have reaction equation as : 2Al(s) + 6HCl(aq) 2AlCl 3 (aq) + 3H 2 (g) moles o

ID: 699845 • Letter: W

Question

We have reaction equation as :

2Al(s) + 6HCl(aq) 2AlCl3(aq) + 3H2(g)

moles of Al = mass of Al / molar mass of Al = 10g / 27g/mol = 0.37 mol

moles of HCl = molarity x volume in litres = 6.0 M x 0.120 L = 0.72 mol

2 mol Al reacts needs 6 mol HCl to form 3 mol H2(g)

0.37 mol 6/2 x 0.37 = 1.11 mol

1.11 mol HCl needed but we have only 0.72 mol of HCl, and hence it is limiting reactant and the reaction will be based upon (HCl) limiting reactant

6 mol HCl forms 3 mol H2

0.72 mol HCl forms 3/6 x 0.72 = 0.36 mol

molar mass of H2 = 2.002 g/mol

0.36 mol = 0.36 mol x 2.002g/mol = 0.727 g

26. similarly as 25.

N2 + 3H2 2NH3

moles of N2 = 160g / 28g/mol = 5.71 mol

moles of H2 = 20g / 2g/mol = 10 mol

from reaction equation we see that

1 mol N2 needs 3 mol H2 to form 2 mol NH3

5.71 mol 3 x 5.71 = 17.13 mol

We need 17.13 mol H2 , but we have only 10 mol H2 and hence it is limiting reactant and the conversion will be based on H2

10 mol H2 will form 2/3 x 10 mol NH3

= 6.66 mol

mass = moles x molar mass = 6.66 mol x 17 g/mol = 113.22 g

closest one is c = 112g

27.

Cl2          + 2KBr      Br2        +       2KCl

0 -1 0 -1 oxidation no. of Cl and Br in respective molecule(not molecule)

here oxidizing agent is the one which takes electrons from other molecule and oxidize them and in due course it reduces itself by taking electrons

here Cl is oxidizing agent

similarly

5Fe2+(aq) + MnO4–(aq) + 8H+(aq) 5Fe3+(aq) + Mn2+(aq) + 4H2O(l)

In MnO4– , oxidation no. of Mn can be calculated as total charge on molecule

-1 = -2 x 4 + Mn

Mn = +7

In product it is Mn2+

So MnO4– is an oxidizing agent

C.

Cu + Br2 ------------> CuBr2

Oxidation half:

Cu ------------->Cu2+(aq) + 2e-

Reduction half:

Br2 + 2e- ------>2Br-(aq)

  

Explanation / Answer

25. Aluminum metal shavings (10.0 g) are placed in 120.0 mL of 6.00 M hydrochloric acid. What is the maximum mass of hydrogen that can be produced (in grams)?

2Al(s) + 6HCl(aq) 2AlCl3(aq) + 3H2(g)

a. 11.5 g          b.   0.0505 g                         c. 4.76 g                      d. 0.727 g      

e. 31.8 g          f.   1.42 g                     g. 3.67 g                      h.   5.13 g

26. What is the maximum number of grams of ammonia, NH3, which can be obtained from the reaction of 20.0 g of H2 and 160.0 g of N2

N2 + 3H2 2NH3

a.   128 g                      b.   78.1 g        c. 21.2 g                                  d. 6.60 g       

e.   112 g                     f. 38.9 g          g. 87.0 g                                  h. 103 g

27. 4 parts, 4 points each.

A. In the following, what is the oxidizing agent? Please circle the atom (whether or not it is in a molecule.)   Do not circle anything in products, you will not get credit

Cl2          + 2KBr      Br2        +       2KCl

B. What is the reducing agent in the following reaction? Please circle the atom

(whether or not it is in a molecule.)  

Do not circle anything in products, you will not get credit

5Fe2+(aq) + MnO4–(aq) + 8H+(aq) 5Fe3+(aq) + Mn2+(aq) + 4H2O(l).

C. What is oxidation half reaction and reduction half reaction of Cu + Br2 à CuBr2? Must balance and include electrons. Electrons in each equation must match each other.

Oxidation half:

b. Reduction half:

B. What is the reducing agent in the following reaction? Please circle the atom

(whether or not it is in a molecule.)  

Do not circle anything in products, you will not get credit

5Fe2+(aq) + MnO4–(aq) + 8H+(aq) 5Fe3+(aq) + Mn2+(aq) + 4H2O(l).

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote