Heat of reaction = heat of formation of products - heat of formation of reactant
ID: 700527 • Letter: H
Question
Heat of reaction = heat of formation of products - heat of formation of reactants
heat of formation of CO2(g) = 393.509 kJ/mol
heat of fromation of CO(g) = -110.525 kJ/mol
heat of formation of Cu(s) = 0
heat of reaction = -393.509 kJ/mol x 1 mol - { -110.525 kJ/mol x 1 mol + 1 mol x -155 kJ/mol } = -127.984 kJ
heat released = -127.984 kJ
heat asorbed to raise the temperature from 25 oC to 1084.5 oC(q1) = nCpT
n = moles of sample = 1 basis taken
Cp = heat capacity
T = change in temperature
q1 = 1 mol x 24.5 J/mol.oC x(1084.5 - 25) oC = 25957.75 J = 25.957 kJ
now we want Cu in melted condition
heat of fusion should be added = nHfus = 1 mol x 13.0 kJ/mol = 13 kJ
enthalpy change = heat abosrbed - heat released = 25.957 kJ + 13 kJ -127.984 kJ = -89 kJ
Ans = -89 kJ
Explanation / Answer
Required HW The smelting of copper occurs by the balanced chemical equation: CuO(s) + CO(g)- Cu(s)-CO2(g) 16.1167 out of 19 12/28/17 e155 kJ/mol,Assume the process of recycling copper is simplified to just the melting of the solid point of Cu is 10845°C with Hen-130 kJ/mol and a molar heat capacity, caca-24.5 J/mol·°C. Cu starting at 25'C. The melting 3rd attempt Part 1 (0.5 point) d See Periodic Table See Hint Enthalpy change for the reaction recovering Cu from Cu
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.