a. Gram molar mass of Al2(SO4)3 = 27*2 + 32*3+16*12 = 342g/mole mass of Al2(SO4)
ID: 700528 • Letter: A
Question
a. Gram molar mass of Al2(SO4)3 = 27*2 + 32*3+16*12 = 342g/mole
mass of Al2(SO4)3 = no of moles of Al2(SO4)3 * gram molar mass of Al2(SO4)3
= 2mole*342g/mole = 684g >>>>>answer
b. gram molar mass of ScBr3 = 45+80*3 = 285g/mole
no of molecules = W*6.023*10^23/gram molar mass
= 4.5*6.023*10^23/285
= 9.51*10^21 molecules
c. Gram molar mass of Al2(SO4)3 = 27*2 + 32*3+16*12 = 342g/mole
percentage composition of Al = 2*atomic mass of Al *100/gram molar mass
= 2*27*100/342 = 15.79% >>>>answer
Explanation / Answer
Calculate the following (6 points). a. Number of grams in 2.0 moles of Al(SO) b. Number of molecules in 4.5 grams of ScBr c. The mass percent composition of Al in Alb(SO) al formula for an H-CI-O molecule. The percent 330 g (8 points).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.