Solution- A) Ag2SO3 <--> 2Ag+(aq) + SO3-2 (aq) this is an equilibrium Ksp = [Ag+
ID: 700646 • Letter: S
Question
Solution- A) Ag2SO3 <--> 2Ag+(aq) + SO3-2 (aq)
this is an equilibrium
Ksp = [Ag+]^2[SO3-2]
If ksp = 1.5x10^-15
Let us assume that s is the solublity, therefore there are 2x ag ions
[Ag+] = 2s
and 1:1 SO3 ions per mol of AG2SO3
[SO3-2] = s
Substitute in Ksp
KsP = (2s)^2 s
1.5x10-15 = 4s^3
s = 1.25*10^-16 mol per liter
B) Ksp = [Ag]²[SO3--]
For every x moles of Ag2SO3 that dissolves in a liter of water, the concentration of Ag+ is 2x Molar, and the concentration of SO3-- is x Molar. Therefore,
Ksp = (2x)²(x) = 4x³ = (4)(1.5 x 10^-15 M)³ = 1.35 x 10^-44 M³
Explanation / Answer
4 marks 4. Calculate the molar solubility of Ag SO, (Kup1.5 x 10-15) a. in a solution buffered to a pH of 6.50. b. in water.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.