Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Experiment 7 Pre-Laboratory Assignment Determination of NaHCO3, Molar e Mass of

ID: 704148 • Letter: E

Question

Experiment 7 Pre-Laboratory Assignment Determination of NaHCO3, Molar e Mass of CO2(9) and the Value of R Due Before Lab Begins Complete these exercises after reading the experiment but before coming to the labora- tory to do it. 1. Using a sample of 0.385 g of NaHCO, mixture, the mass of CO2 is found to be 0.122 g Calculate the following with correct significant figures. Must show all calculations The mass of NaHCO, that produced the 0.122 g of CO2 The % mass of NaHCO3 in the sample The mass of NaHCO, in a sample of 3.50 g of the mixture a. b. c. 2. Given the following data: Mass (before reaction); test tube + HCl(ag)+ stir bar + capsule 26.042 g Mass (after reaction); test tube + HCKag)+ stir bar + capsule 25.783 g Volume of water displaced from the squirt bottle Temperature of the CO (g) CO (g) pressure Calculate each of the items below to three significant figures. Enter only the numerical 144 mL 293.6 K 0.986 atm value in the answer box. a. Calculate the mass of CO g) b. Calculate the moles of CO2(g) c. Calculate the density of CO2(g) in g/L d. Calculate the molar mass of CO2 assuming a temperature of 293.6 K. 57

Explanation / Answer

The mass of NaHCO3 = 0.385 g

The mass of CO2 = 0.122 g

a. The no. of mmol of CO2 = 0.122 g/44 g/mol = 0.002773 mol

The no. of mmol of NaHCO3 that can produce 0.002773 mmol = 0.002773 mmol * 84 g/mol = 0.233 g

b. The % mass of NaHCO3 in the sample = 0.233 g/0.385 g = 60.52%

c. The mass of NaHCO3 in 0.385 g of sample = 0.233 g

The mass of CO2 in 3.50 of sample = (3.5/0.385)*0.233 = 2.118 g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote