A student is asked to standardize a solution of potassium hydroxide. He weighs o
ID: 712353 • Letter: A
Question
A student is asked to standardize a solution of potassium hydroxide. He weighs out 1.06 g potassium hydrogen phthalate KHCBH O, treat this as a monoprotic acid). It requires 33.3 m of potassium hydroxide to reach the endpoint. A. What is the molarity of the potassium hydroxide solution? This potassium hydroxide solution is then used to titrate an unknown solution of hydroiodie acid. B. If 193 mlL of the potassium hydroxide solution is required to neutralize 19.3 mL of hydroiodic acid, what is the molarity of the hydroiodic acid solution? Retry Entire Group 4 more group attempts remainingExplanation / Answer
A) The reaction between KHP and KOH is
KHP + KOH - - - - - > K2P + H2O
Stoichiometrically, 1mole of KOH reacting with one mole of KHP
given mass of KHP = 1.06g
molar mass of KHP = 204.22g/mol
No of moles of KHP = 1.06g/204.22g/mol = 0.00519mol
0.00519 moles of KHP react with 0.00519moles of KOH
Volume of KOH solution consumed= 33.3ml
Molarity of KOH solution =( 0.00519mol/33.3ml)×1000ml = 0.1559M
B) The reaction between potassium hydroxide and Hydrogen iodide is
KOH + HI - - - - > KI + H2O
stoichiometrically, 1mole of KOH react with 1mole of HI
Therefore,
V1 × M1 = V2 × M2
M1 = V2 × M2/V1
M1 = 19.3ml × 0.1559M/19.3ml
M1 = 0.1559M
therefore,
Molarity of hydriodic acid solution = 0.1559M
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.