What volume of carbon dioxide is produced when 56.5 g of calcium carbonate react
ID: 712765 • Letter: W
Question
What volume of carbon dioxide is produced when 56.5 g of calcium carbonate reacts completely according to the following reaction at 25 oC and I atm? calcium carbonate (s)acum oxide (s)+ carbon dioxide(g) iters carbon dioxide Sodium metal reacts with water to produce hydrogen gas according to the following equation: 2Na+2H002NaOH(aq)+Hyg) The product gas,H, is collected over water at a temperature of 25 °C and a pressure of 747 mm Hg. If the wet H, gas formed occupies a volume of 5.77 L, the number of moles of Na reacted was mol. The vapor pressure of water is 23.8 mm Hg at 25 °C. Submit Answer Use the References to access important values if needed for this question. A mixture of helium and oxygengases, in a 5.51 L flask at 83 °C, contains 0.538 grams of helium and 2.94 grams of oxygen. The partial pressure of oxygen in the flask is atm and the total pressure in the flaskis atm. Submit AnswerExplanation / Answer
Write the balanced chemical equation for the reaction.
CaCO3 (s) -------> CaO (s) + CO2 (g)
As per the stoichiometry of the reaction,
1 mole CaCO3 = 1 mole CO2.
Molar mass of CaCO3 = (1*40.078 + 1*12.011 + 3*15.999) g/mol = 100.086 g/mol.
Mole(s) of CaCO3 corresponding to 56.5 g CaCO3 = mole(s) of CO2 produced = (56.5 g)/(100.086 g/mol) = 0.5645 mole.
Assume the CO2 gas to behave ideally and apply the ideal gas law as
P*V = n*R*T where P = 1 atm and T = 25°C = (25 + 273) K = 298 K.
Plug in values and obtain
(1 atm)*V = (0.5645 mole)*(0.082 L-atm/mol.K)*(298 K)
=====> V = (0.5645 mole)*(0.082 L-atm/mol.K)*(298 K)/(1 atm) = 13.794122 L 13.79 L (ans).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.