What volume of carbon dioxide would be produced at 350degreeC and atm from the c
ID: 999452 • Letter: W
Question
What volume of carbon dioxide would be produced at 350degreeC and atm from the complete thermal decomposition of 1.00 kg of magnesium carbonate, MgCO_3? What is the density of carbon dioxide at this temperature? A compound which contains only carbon, hydrogen, and sulfur is burned in oxygen under such conditions that the individual volumes of the reactants and products can be measured at the same temperature and pressure. It is found that 3 volumes of the compound react with oxygen to yield 3 volumes of carbon dioxide, 3 volumes of sulfur dioxide, and 6 volumes of water vapor. What volume of oxygen is required for the combustion? What is the formula of the compound? Is this an empirical formula or a molecular formula?Explanation / Answer
MgCO3 ---- > MgO + CO2
Given that; P = 1 atm, temperature = 350 C = 623 K amount of MgCO3 = 1.00 kg
Number of moles of MgCO3 = 1.00 *10^3 g/ 84.3 g/ mol
= 11.86 moles
The molar mass of MgCO3 = 84.3 g/mol
1 mol MgCO3 produces 1 mol CO2
11.86 mol MgCO3 x (1 mol CO2 / 1 mol MgCO3) = 11.86 mol CO2
Now determine the volume of CO2 from gas law;
PV = n RT
V= n RT / P
V= 11.86* 0.08206 *623/ 1.00
= 606.45 L
= 606450 mL
Density = mass / Volume
Mass = number of moles * molar mass
= 11.86*44.0
=521.84 g
The molar mass of CO2 = 44.0 g/mol
density = mass / volume
= 521.84 g/ 606.45 L
= 0.860 g/ L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.