Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

6. Refer to the figure on the right: If a saturated solution of NH4NO3 at 75 °C

ID: 713822 • Letter: 6

Question

6. Refer to the figure on the right: If a saturated solution of NH4NO3 at 75 °C is cooled to 20 , how many grams of solute will separate (precipitate) if the quantity of the solvent is 126 g? Round your answer to three significant 600 digits. 500 120qx 400 NH NO (table sugarl 300 1269- X 100 195 Nal 200 y=245.7 100 NaBr 69 3-2ys.7: 447.3 79 79 0 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100 Temperature (C) 417 Note change in type of questions. Please answer in the provided space. 7. Two glucose solutions of unequal molarity are separated by an osmotic membrane. Which solution will gain water, the one with the higher or the lower molarity? w moiarity high higher molar ity Calculations: Show all work and watch significant figures. Assume the Asolution of NHsin water has a concentration of density is 1.0 g/mL) 04%. Calculate the molality of the solution. 8 x 0. 335mol 60 8.015 ,335 =3.56 3S 35s+ 5, 26 0.0603 (100-6,0)(1000) .09316 . How many moles of sucrose (CaH201s) are needed to lower the freezing point of 250 g of water by 8.00 °c? AT Krm For water, Kr 1.86 °C/m 9. m o 89 1.86

Explanation / Answer

Ans 6

Mass of solvent (H2O) = 126 g

Mass of NH4NO3 at 75°C

=( 550 g solute/100 g H2O) x (126 g H2O)

= 693 g

Mass of NH4NO3 at 20°C

=( 195 g solute/100 g H2O) x (126 g H2O)

= 245.7 g

Mass of solute precipitated = 693 - 245.7 = 447.3 g

Ans 8

Basis - 100 g of solution

Moles of NH3 = mass/molecular weight

= 6.04/17 = 0.355 mol

Mass of H2O = 100 - 6.04 = 93.96 g x 1kg/1000g = 0.09396 kg

Molality = 0.355/0.09396 = 3.778 mol/kg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote