Consider the reaction CO2(g)+ H2(g)- CO(g) H20(g) at 25°C (298.15 K). This water
ID: 718143 • Letter: C
Question
Consider the reaction CO2(g)+ H2(g)- CO(g) H20(g) at 25°C (298.15 K). This water-gas-shift reaction is commonly encountered in the chemical industry, though it takes place only at temperatures well above 25°C (298.15K) when water is a vapor. However, the data used are for 25°C (298.15K) when water is a liquid. Calculate the enthalpy change for the physical change that transforms water from its standard state as a liquid into its standard state as an ideal gas. Use the answer from part a) to calculate the standard heat of reaction at 25°C (298.15K) a. b.Explanation / Answer
Part a
Formation of CO2 from its elements
C(s) + O2(g) = CO2(g)
Hf = - 393.5 kJ/mol
Reverse the above reaction
CO2(g) = C(s) + O2(g)...........1
H1 = 393.5 kJ/mol
Formation of CO from its elements
C(s) + 0.5O2(g) = CO(g) .........2
H2 = - 110.5 kJ/mol
Formation of H2O from its elements
H2(g) + 0.5O2(g) = H2O(g)....... 3
H3 = - 241.8 kJ/mol
Add 1, 2 and 3
CO2(g) + H2(g) = CO(g) + H2O (g)
Heat of reaction
H = H1 + H2 + H3
= 393.5 - 110.5 - 241.8
= 41.2 kJ/mol
= 41200 J/mol
Heat of formation of H2O (l) = 285.8 kJ/mol
Enthalpy change for
H2O(l) = H2O(g)
H' = Hf(H2O g) - Hf(H2O l)
= - 241.8 - (-285.8)
= 44 kJ/mol
= 44000 J/mol
Part b
CO2(g) = C(s) + O2(g)...........1
H1 = 393.5 kJ/mol
Formation of CO from its elements
C(s) + 0.5O2(g) = CO(g) .........2
H2 = - 110.5 kJ/mol
Formation of H2O(l) from its elements
H2(g) + 0.5O2(g) = H2O(l)....... 3
H3 = - 285.8 kJ/mol
Formation of H2O(g)
H2O(l) = H2O(g)............ 4
H' = 44 kJ/mol
Now add 1, 2, 3 and 4
CO2(g) + H2(g) = CO(g) + H2O (g)
Heat of reaction
H = H1 + H2 + H3 + H'
= 393.5 - 110.5 - 285.8 + 44
= 41.2 kJ/mol
= 41200 J/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.