At a given temperature the reaction CS2(g) + 3Cl2(g) = CCl4(g) + S2Cl2(g) is at
ID: 718969 • Letter: A
Question
At a given temperature the reactionCS2(g) + 3Cl2(g) = CCl4(g) + S2Cl2(g)
is at equilibrium when [CS2] = 0.050 M, [Cl2] = 0.25 M, [CCl4] = 0.15 M, and [S2Cl2] = 0.35 M. What would be the direction of the reaction when the reactants and products have the following concentrations: CS2 = 0.15 M, Cl2 = 0.20 M, CCl4 = 0.30 M, and S2Cl2 = 0.28 M?
A to the right
B no change
C cannot predict unless we know the temperature
D cannot predict unless we know whether the reaction is endothermic or exothermic
E to the left
Explanation / Answer
CS2(g) + 3Cl2(g) = CCl4(g) + S2Cl2(g)
Keq = [CCl4][S2Cl2]/[CS2][Cl2]3
Keq = (0.15 * 0.35) / (0.05 * 0.25 * 0.25 * 0.25)
Keq = 67.2
also at any time of the reaction we can find Qvalue by
Q value = [CCl4][S2Cl2]/[CS2][Cl2]3
= (0.3 * 0.28) / (0.15 * 0.2 * 0.2 * 0.2)
Q value = 70
as Q value is greater then Keq value therefore the reaction will shift in backward direction.
therefore option E is correct. reaction will go towards LEFT
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.