A 12.00 g sample of manganese is heated and allowed to react completely with the
ID: 721755 • Letter: A
Question
A 12.00 g sample of manganese is heated and allowed to react completely with the oxygen in the air to form an oxide having a mass of 18.99 g. What are the moles for each component? Also, what is the whole number ratio of manganese to oxygen. I need help with the conversion calculation, please...thank you!!!Explanation / Answer
Mn(s) + O2(g) ---> Mn(x)O(y) (unbalanced equation) Mass of Mn in product = 12.00g Mass of product = 18.99g Therefore mass of O in product = 18.99-12.00 = 6.99g moles Mn = 12.00/54.93 = 0.218 mol of Mn moles O = 6.99/15.999 = 0.4369 mol of O Therefore product has a roughly 1:2 Mn:O stoichiometry (0.4369/0.218 = roughly 2) and the answer is MnO2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.