A 12-year loan of $144,000 at an effective annual interest rate of 8% is sold af
ID: 3184062 • Letter: A
Question
A 12-year loan of $144,000 at an effective annual interest rate of 8% is sold after four years to an investor. If much the investor should pay for the loan, if: the investor values the loan at an effective annual interest rate of 13%, find how (a) the borrower makes equal annual payments, starting one year after the loan was made; (b) the borrower makes equal annual payments, starting three year after the loan was made; (c) the borrower makes interest-only payments annually, and a lump sum principal payment at the end; (d) the borrower makes level payments of principal annually, starting one year after the loan was made. Hint: Break down the loan as a sum of loans and use Makeham's Formula.]Explanation / Answer
Time period = 12 years
Loan Principal = $144,000
Effective interest rate = 8% p.a
Total interest for 12 years = P*T*R /100 = $144,000 * 12 * .08 = $138,240
Total amount to be repaid = Principal + Interest = $ (144,000 + 138,240)= $282,240
(a) Borrower makes equal payments after one year the loan was made, so the total amount repaid by the borrower in four years should be calculated :
Each year repayment made by the borrower =Total amount /12 = $(282,240/12) = $ 23,520
so for four years total repayment made = $ 23,520 * 4 = $94,080
Remaining amount with the borrower from the loan = $(144,000-94,080) = $49,920
SO borrower can lend $49,920 to the investor for 13% interest
So the interest paid by the investor = P * T * R/100 = 49,920 * 8 * 0.13 = $51,916.8
so the total amount repaid by the investor = $(49,920 + 51,916.8) = $ 101,836.8
(b) The borrower starts paying three years after the loan was made, so he pay annual equal payments for the last 9 years.
so the total amount paid each year after three years = $ (282,240 /9) =$31,360
So for third and fourth year borrower pays $(31,360 * 2 ) =$62,720
So the loan amount left with the borrower = $(144,000 - 62,720) = $81,280
So the investor takes this $81,280
Total interest paid by the investor = P*T*R/100 = $81,280 * 8 *0.13 = $84,531.2
Total amount paid by the investor = Principal + Interest = $(81,280 + 84,531.2) = $165,811.2
(c)Interest payments annually made by the borrower = P * R/100 = 144,000 * 0.08 = $11,520
Total interest paid for four years = $11,520 * 4 =$46,080
So the remaining loan amount with the borrower = $(144,000 - 46,080) = $97,920
Investor takes amount $97,920
Total interest paid by the investor = P*T*R/100 = $ 97,920 * 8 *0.13 = $101,836.8
TOtal amount repaid by the investor = $(97,920 + 101,836.8) = $199,756.8
(d) The borrower pay level payments of principal annually ,that is =$(144,000/12) = $12,000
Total amount paid in 4 years = $12,000 * 4 =$48,000
So the amount left with the borrower = $(144,000-48,000)=$96,000
SO the investor takes Principal =$96,000
Total interest paid by the investor = P*T*R /100 = $96,000 * 8 * 0.13 = $99,840
Total amount repaid by the investor = Principal + Interest = $(96,000 + 99,840) = $ 195,840
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.